Veritabanı Uygulamaları PIC-Mikroişlemci Programlama Paylaş
Duyuru: Kısa bir süre için fiyatlarımızda % 50 ye varan indirimler!!!


DOMAIN NAME

Alan Adı (Sitenizin Adı)

Alan adı (domain name) web sitenizin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet kullanıcıları web sitenize ulaşamazlar. Alan adları ip adresi denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. mesela www.mathamara.com alan adını adres barına (google browser'in en üst çubuğunun boşluğuna) yazdığınızda bilgisayar önce baştaki yazmasanız bile otomatik olarak gelen 'http://' ve 'www' kodları port bilgisine çevirir ve sayısallaştırır (8080 gibi) . Daha sonra alan adınızı DNS merkezinden sorgular ve karşılık gelen ip adresine çevirir, daha sonra sizi bu ip adresine sahip bilgisayara-server'a yönlendirir.

Dolayısıyla web sitenizi ziyaret etmek isteyecek kişilere kolaylık olsun diye ip adresinizi bilemeyecekleri için bir alan adı alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlersiniz.

Alan adı almak için domain kaydedici merkezi ve güvenilir siteleri kullanabilirsiniz veya Doamin yönetimi hakkında bilgi sahibi değilseniz uygun fiyata sitemizden sipariş verebilirsiniz.

HOSTING

Barındırma Hizmetleri

Hazırlanmış olan yada hazırlanacak olan web sitenizin dosyalarının (html, php, asp, fotoğraf dosyaları vs…) çalışacaği bir alan ( disk alanı ) olması gerekir ki hazırlanan web sitesini 7/24 aktif olan bu alanına yüklemelisiniz. Böylece sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar browserların da (internet tarayıcılarında örn.:internet explorer, firefox, netscape, google chrome gibi) sizin domain adresinizi yazdıklarında internet sitenizi görüntüleyebilirler.

Hosting hizmeti veren sistem aslında çok hızlı bir internete bağlı olan iyi bir bilgisayardan farklı birşey değildir. Aynı anda belki yüzlerce web sitesini yayınlayabilmesini en önemlisi kesintisiz çalışacağını düşünürsek elbette donanımı ona gore seçilmiştir ve daha da önemlisi çok hızlı bir bağlantı hızı ve yüksek bant genişliğine sahiptir.

Kısaca web sitenize ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Hosting -Barındırma hizmetini seçerken ;

  • Donanım altyapısı önemlidir (Windows -Linux)
  • Sunucuda kullanılan yazılım sürümleri önemlidir
  • İşlemci hızı önemlidir
  • İnternet bant genişliği ve hızı önemlidir
  • Yardımcı araçlar sitenizin ihtiyacı doğrultusunda kolaylık sağlar
  • This site is designed by mathamara@2019.
    http://www.fehmiakgul.com.tr